Rozwiąż test

MATURA Z ANGIELSKIEGO - 10 rzeczy o których warto pamiętać!

MATURA Z ANGIELSKIEGO - 10 rzeczy o których warto pamiętać!

1. Zacznij od PLANU PRACY

 • Wypisz sobie jakie informacje chcesz umieścić w poszczególnych paragrafach.
 • Poszczególne informacje (argumenty) zamień na zdania
 • Pamiętaj o złotej zasadzie, że jeden argument to nie argument - dwa argumenty to jest argument!
 • Swoje argumenty popieraj je przykładami, one zawsze uwiarygadniają to o czym piszesz i precyzują twój punkt widzenia.

 

2. Koniecznie WYKORZYSTAJ BRUDNOPIS

 • Pamiętaj że praca do sprawdzenia powinna być estetyczna i czytelna.
 • Warto się o to postarać, ponieważ psychologiczny efekt pierwszego wrażenia działa również u egzaminatorów  ;)

 

3. Podziel pracę na PARAGRAFY - egzaminatorzy bardzo są na nie wyczuleni!

 •  Zwykle 4-5 paragrafów uwzględniając wstęp i zakończenie
 • Pamiętaj, że każdy paragraf stanowi odrębną całość, a wszystkie paragrafy łączy wspólny temat pracy.
 • Weźmy sobie za przykład jakiś prosty temat. Np.

„Is learning a foreign language easy or difficult? Justify your point of view”

 

4. Paragraf 1 - WSTĘP.

 • Tu napisz o czym będzie Twoja praca.
 • Zacznij od potwierdzenia rzeczywistości czytelnika (odnieś się do faktów, tego co ludzie myślą, jak postrzegają rzeczywistość) i wzbudź jego ciekawość.
 • Pamiętaj aby nie wyrażać we wstępie swojej opinii. Na to przyjdzie czas na zakończenie pracy. Np.

Many people believe that learning a foreign language isa very hard job. But is it always true? I have slightly different experience, which I would like to share with you.

 

5. CZĘŚĆ GŁÓWNA PRACY - tu umieść 2 lub 3 paragrafy, w zależności od rodzaju pracy. Np:

·        (Paragraf 2) First of all, it is very important where and how you learn the language, and also what kind of teachers you have. If your school uses modern methods, full of interesting and inspiring materials and resources, studying a language becomes more like an adventure, rather than another school subject. Your teacher plays a very important role too. If he or she is a nince, warm and smiling person, who gets on with the student really well, you have a feeling you want to be in  his or her classrom and do whatever is necessary to improve your language skills. I must admit that my teacher Anna from the language school where I have been studing English for a few years now is a perfect example of such a person. She is a very easy going and friendly teacher, and at the same time a teacher who knows how to make the lessons interesting, and who engages her students to use the language in class. We do a lot of games, activities, roleplays, and discussions which are great fun and which help us remember words, phrases and even complicated grammar structures

·        (Paragraf 3) Another thing is that learning foreing languages now is very easy and very practical at the same time. Whether you do shopping, browse the internet, watch tv or listen to music, English is everywhere! You can immediatelly pick up words and phrases by listening, watching or just doing things. With the latest technology such as satelite tv, computers, smart phones and access to the internet, you can watch and listen to programmes and films at any time, and in any language. You can also easily chat in English with people form all over the world, practice your spoken languuage  and learn it very informally this way. This gives you an instant feedback on your progress and a sense of achievement. You simply have a feeling that studying a language is a natural porcess, which does not require hours of learnig words by heart or doing boring grammar exercises.

 

6. ZAKOŃCZENIE

 • W zakończeniu odnieś się jeszcze raz do całości nieco  zmiennymi słowami (parafrazując)

Taking the above into consideration I strongly believe that learning a foreign language does not have to be tough. All you need to do is find the right place to study and keep looking for a chance to use the language in practice as much as possible. Do you think you can do that? I could, so why not you?

 

7. SPRAWDŹ PISOWNIĘ (Spelling)! 

 • Przeczytaj pracę OD KOŃCA DO PCZĄTKU, wówczas czytasz słowo po słowie a nie całe zdania i łatwiej  dostrzec błędy ;)

 

8. SPRAWDŹ POPRAWNOŚĆ GRAMATYCZNĄ ZDAŃ

 • Rozdziel sobie poszczególne zdania ołówkiem pionową kreską i zadaj sobie pytanie czy każde z Twoich zdań jest poprawne gramatycznie – w ten sposób skupiasz się na pojedynczym zdaniu i znów widzisz więcej!


9.  SPRAW ABY CAŁY TEKST BYŁ SPÓJNY

 • Używaj  „linking words - jak np te pogrubionym drukiem w naszej przykładowej pracy” –
 • Pamiętaj, że wypracowanie to nie lista zakupów. Twoje zdania i paragrafy muszą się łączyć, jak płytki ze ścianą w łazience.


10. PODRASUJ SWOJĄ PRACĘ!

 • Kiedy już skończysz pracę, przeczytaj sobie jeszcze raz i zastanów się czy nie znasz czasem jakiś ciekawych słówek i zwrotów językowych które mogłyby urozmaicić twoją pracę.
 • Może znajdziesz jakiś IDIOM, albo użyj PHRASAL VERB
 • A  może przypomni Ci się jakaś  ciekawa STRUKTURA GRAMATYCZNA, spośród tych, które powtarzałeś do  zadania maturalnego z parafrazami?
 • Z pewnością coś się znajdzie!  Czy potrafisz „podrasować” ten prosty tekst powyżej?


GOOD LUCK!!!


Zespół English College

 

wszystkie wpisy
Zobacz jak uczymy
Posłuchaj co mówią o nas
Ciągle się rozwijamy
Opinie o szkole

Tomasz,
36 lat.

Ucząc się języka angielskiego, zyskujesz na pewności siebie za granicą, gdzie bez znajomości języka jesteś traktowany jak gość 2 kategorii w eleganckim hotelu, na który wydałeś kupę kasy. Jaki sens ma płacenie kilku tysięcy złotych, aby przez tydzień odczuwać niezręczność i dyskomfort lub wręcz poniżenie w kontaktach z kelnerami, recepcjonistami i portierami?  Dopiero, gdy znasz dobrze język to zaczynają Cię traktować jak na to naprawdę zasługujesz i możesz się cieszyć w pełni pobytem w takim miejscu! Wtedy jesteś gość!

Anna,
45 lat

Zdecydowałam się wybrać szkołę English College dla mojej córki, ponieważ starszy syn tutaj się uczył przez wiele lat i byliśmy bardzo zadowoleni. Uważam, że największą zaletą tej szkoły jest praktyczne podejcie do nauki języka. Dzieci nie tylko znają słówka i potrafią zaśpiewać piosenki po angielsku, ale również bardzo dużo rozumieją ponieważ lekcje  prowadzone są cały czas po angielsku. Dodatkowo  uważam, że lekcje z Native Speakerami z najmłodszymi dziećmi to super pomysł i możliwość nauki oryginalnego akcentu.

Ewa,
19 lat.

Ja bardzo wahałam się czy zapisać się na kurs maturalny do szkoły językowej, czy na "korki". Teraz wiem, że podjęłam właściwą decyzję. W English College non stop ćwiczę zadania maturalne, miałam wiele testów próbnych, również do nowego egzaminu ustnego, a najważniejsze, że przy okazji mogę zrobić sobie certyfikat FCE, który przyda mi się na studia i pewnie kiedyś w pracy.

Blog
Koniec roku szkolnego to czas, kiedy uczniowie szykują się do końcowych testów i egzaminów. Dlatego na lekcjach dominują wszelkiego rodzaju ...
zobacz więcej
Ostatnio Grupa Z02 z panią Kingą miała bardzo pachnącą i smaczną lekcję. :) Dzieci robiły projekt o zmysłach, ucząc się je opisywać ...
zobacz więcej
Coraz trudniej jest uczyć młodych ludzi podawania czasu, ponieważ zegary, jak prawie wszystko, uległy cyfryzacji i mało kto teraz potrafi ...
zobacz więcej
Nasze filie
Radom - Centrum
Radom, ul. Żeromskiego 31
tel. 533 353 371
radom@englishcollege.pl
Radom - Michałów
Kozienice
Pionki
Zwoleń
Kursy ONLINE
Kontakt
MAM PYTANIE O
PROSZĘ O ODPOWIEDŹ NA MAILA
LUB TELEFONICZNIE NA NUMER
Zapisz się na NEWSLETTER
Administratorem danych osobowych jest English College Szkoła Języków Małyszczuk i Wspólnicy sp.j z siedzibą w Kozienicach, Al. 1-go Maja 5, 26-900 Kozienice. Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych pocztą elektroniczną przez Szkołę ENGLISH COLLEGE z siedzibą w Kozienicach, al.1go Maja 5 zgodnie z ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Niniejsza zgoda obejmuje także przesyłanie informacji handlowych w przyszłości. Mają Państwo prawo do modyfikacji, wglądu i żądania zaprzestania przetwarzania podanych danych osobowych oraz ich usunięcia. Nie jesteście Państwo profilowani.
Wykonanie strony: Devilart