Rozwiąż test

Praca z obrazem na zajęciach językowych

Praca z obrazem na zajęciach językowych

Od dawien dawna nauczyciele wykorzystwali różnego rodzaju pomoce dydaktyczne na swoich lekcjach. Czasem była to tylko kreda i tablica oraz zdolności artystyczne nauczyciela, a czasem też podręcznik. Wraz z rozwojem technologii, zwłaszcza tej cyfrowej, możliwości wykorzystywania pomocy dydaktycznych stały się niezliczone. Dziś jednak skupimy się na pracy z obrazem. I mówiąc obraz mamy także na myśli zdjęcie lub rysunek.
 
Dlaczego obraz?

A dlatego, że zastępuje tysiąc słów. Zdjęcie może być kolorowe, może przedstawiać miejsce, pogodę, ludzi,różne sytuacje, nastroje. Zdjęcie jest tematem, jest uniwersalne. Zamiast czytać opis, możemy posłużyć się obrazem, ono pobudza wyobraźnię, zainteresowania (lekcją też), nie ogranicza. Tekst ma pewne ramy, a korzystając z obrazu, każdy może nadać mu zupełnie inny charakter.  


 
Kilka pomysłów jak wykorzystać obraz na zajęciach:

  • Wprowadzenie - wyświetlamy zdjęcie na tablicy/ekranie przed rozpoczęciem lekcji. Uczniowie na pewno zwrócą uwagę na nie, moga nawet zacząć zadawać pytania: co to jest? po co? Pozwólmy im na to.  Dobierając odpwiednie zdjęcie, możemy zrobić wprowadzenie do tematu lekcji bez otwierania podręcznika. Taka rozgrzewka przed właściwą lekcją pozwoli uczniom przypomnieć sobie słownictwo, niektórych na pewno uspokoi, ponieważ będą wiedzieć, o czym jest temat lekcji. A to z kolei pozwoli im się skupić na nauce, a nie martwić się, że czegoś nie zrozumieją. Możemy też poprosić uczniów, by odgadli temat lekcji.
  • Słownictwo - wybierając odpowiednie zdjęcia, możemy je wykorzystać do utrwalenia poznanych wyrażeń lub posłużyć się zdjęciami do wprowadzenia nowego słownictwa. Dzielimy uczniów na grupy, każda grupa wybiera zdjęcia, które im się podobają, lub losują zupełnie przypadkowe. Pracując metodą burzy mózgów, robią chmurę wyrazową, wypisują wszystkie wyrażenia, które kojarzą im się ze zdjęciami. Wyrażenia mogą dotyczyć takich tematów, jak: jedzenie, wyposażenie domu, wygląd osób, czynności, natura, itp. Jeśli do wypisywania wyrażeń poprosimy każdą grupę o użycie innego koloru, wtedy po  na przykład 10-15 minutach prosimy uczniów, by wymienili się swoimi zestawami, i wtedy dopisują swoim kolorem wyrażenia, których poprzednia grupa nie wypisała.
  • Gramatyka - zdjęcia są nieocenionym źródłem pomocy przy utrwalaniu struktur gramatycznych. Wybierając interesujące nas zdjęcia, możemy powtórzyć i utrwalić: stopniowanie przymiotników, wyrażenie there is/ there are wraz z przyimkami miejsca, czasy gramatyczne, czasownik have got i wiele innych.  Czasami naszym uczniom ciężko jest wymyśleć "swoje zdania", zwłaszcza kiedy muszą to zrobić bez podpowiedzi, ot tak z głowy. Wtedy z pomocą przychodzą obrazy, o wiele łatwiej jest napisać zdanie, kiedy ma się przed oczami obraz.
  • Historyjki -  zdjęcia rewelacyjnie nadają się do tworzenia historyjek. Wybieramy 3-5 zdjęć lub rozdajemy grupom po kilka zdjęć obrazków. Uczniowie mogą pracować w parach lub grupach, wybierają miejsce akcji, bohaterów i układają przebieg wydarzeń. Grupom zaawansowanym możemy dać tematy do wylosowania (morderstwo, archeologiczne odkrycie, zaręczyny) i poprosić ich, by na podstawie zdjęć ułożyli  wydarzenia do wylosowanego tematu. Na koniec uczniowie oczywiście prezentują swoje opowiadania. Możemy zrobić konkurs na najśmieszniejsze, najciekawsze lub najstraszniejsze opowiadanie. Możemy tez poprosić uczniów, by w grupach wymienili się swoimi historiami i zdjęciami. Kolejna grupa ma zadanie przeczytać opowiadanie i ułożyć zdjęcia w odpowiedniej kolejności.

 
Jakie zdjęcia wykorzystywać?

Najróżniejsze. Jeśli ktoś posiada w domu kolorowe czasopisma, to znajdzie w nich wiele ładnych i ciekawych zdjęć. Niektórzy z was posiadają zapewne fantastyczne karty Dixit, Storybits lub Let's talk. Stanowią one źródło wielu przepięknych obrazów do wykorzystania na lekcji.  Obecnie jednak większość z nas pracuje hybrydowo lub tylko online. 

 

Co w tej sytuacji zrobić?
Można wyszukać darmowe zdjęcia na takich stronach, jak PIXABAY.COM czy  FREEPIK.COM. Co więcej, jeśli ktoś zna i lubi karty Dixit, to podczas marcowego lockdown'u firma udostępniła jeden zestaw kart w formacie pdf za darmo.


Życzymy wielu kolorowych lekcji ze zdjęciami! :)
Zespół English College 

wszystkie wpisy
Zobacz jak uczymy
Posłuchaj co mówią o nas
Ciągle się rozwijamy
Opinie o szkole

Tomasz,
36 lat.

Ucząc się języka angielskiego, zyskujesz na pewności siebie za granicą, gdzie bez znajomości języka jesteś traktowany jak gość 2 kategorii w eleganckim hotelu, na który wydałeś kupę kasy. Jaki sens ma płacenie kilku tysięcy złotych, aby przez tydzień odczuwać niezręczność i dyskomfort lub wręcz poniżenie w kontaktach z kelnerami, recepcjonistami i portierami?  Dopiero, gdy znasz dobrze język to zaczynają Cię traktować jak na to naprawdę zasługujesz i możesz się cieszyć w pełni pobytem w takim miejscu! Wtedy jesteś gość!

Anna,
45 lat

Zdecydowałam się wybrać szkołę English College dla mojej córki, ponieważ starszy syn tutaj się uczył przez wiele lat i byliśmy bardzo zadowoleni. Uważam, że największą zaletą tej szkoły jest praktyczne podejcie do nauki języka. Dzieci nie tylko znają słówka i potrafią zaśpiewać piosenki po angielsku, ale również bardzo dużo rozumieją ponieważ lekcje  prowadzone są cały czas po angielsku. Dodatkowo  uważam, że lekcje z Native Speakerami z najmłodszymi dziećmi to super pomysł i możliwość nauki oryginalnego akcentu.

Ewa,
19 lat.

Ja bardzo wahałam się czy zapisać się na kurs maturalny do szkoły językowej, czy na "korki". Teraz wiem, że podjęłam właściwą decyzję. W English College non stop ćwiczę zadania maturalne, miałam wiele testów próbnych, również do nowego egzaminu ustnego, a najważniejsze, że przy okazji mogę zrobić sobie certyfikat FCE, który przyda mi się na studia i pewnie kiedyś w pracy.

Blog
Zbliżający się koniec roku szkolnego to doskonała okazja, aby podzielić się ciepłymi słowami i życzeniami na udane wakacje. To moment, ...
zobacz więcej
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest budowanie więzi i relacji w klasie. Jednym ze skutecznych sposobów na osiągnięcie tego ...
zobacz więcej
W English College wierzymy, że kluczem do skutecznej nauki jest motywowanie uczniów poprzez wykorzystanie ich pasji i zainteresowań. Dlaczego to ...
zobacz więcej
Nasze filie
Radom - Centrum
Radom, ul. Żeromskiego 31
tel. 533 353 371
radom@englishcollege.pl
Radom - Michałów
Kozienice
Pionki
Zwoleń
Kursy ONLINE
Kontakt
MAM PYTANIE O
PROSZĘ O ODPOWIEDŹ NA MAILA
LUB TELEFONICZNIE NA NUMER
Zapisz się na NEWSLETTER
Administratorem danych osobowych jest English College Szkoła Języków Małyszczuk i Wspólnicy sp.j z siedzibą w Kozienicach, Al. 1-go Maja 5, 26-900 Kozienice. Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych pocztą elektroniczną przez Szkołę ENGLISH COLLEGE z siedzibą w Kozienicach, al.1go Maja 5 zgodnie z ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Niniejsza zgoda obejmuje także przesyłanie informacji handlowych w przyszłości. Mają Państwo prawo do modyfikacji, wglądu i żądania zaprzestania przetwarzania podanych danych osobowych oraz ich usunięcia. Nie jesteście Państwo profilowani.
Wykonanie strony: Devilart