Rozwiąż test

POUCZMY SIĘ IDIOMÓW!

POUCZMY SIĘ IDIOMÓW!

Dlaczego idiomy? A dlaczego nie?

 

Nauka idiomów to jeden z trudniejszych elementów w nauce języka obcego. Nie chodzi bowiem o samo „wykucie” słów na pamięć, ale to użycie ich w odpowiednim momencie sprawia ogromną trudność.

Co to są te idiomy? – najprościej rzecz ujmując są to wyrażenia składające się z kilku zazwyczaj dobrze nam znanych wyrazów. Znanych ponieważ rozumiemy znaczenie poszczególnych słów w danym wyrażeniu.  Ale w połączeniu – czyli w tym szczególnym zestawieniu, owe wyrazy nadają zupełnie inne, nowe znaczenie, które bardzo często trudno jest odgadnąć z kontekstu. Na przykład: full of hot air – to proste słowa, które mogą oznaczać, że coś jest pełne (wypełnione) gorącym powietrzem, ale jako idiom, oznacza full of lies, nonsense – czyli ktoś mówi same kłamstwa albo mówi bez sensu.

Jak więc uczyć SIĘ tych idiomów? Każdy ma swój własny, sprawdzony „sposób” na zapamiętanie słownictwa, mogą to być skojarzenia, rysunki lub wręcz listy słówek wypisanych w zeszycie.  Wszystkie te sposoby są dobre, jeśli przynoszą nam oczekiwany rezultat.

 Najważniejsze jednak, by uczyć się idiomów w kontekście.

 

Jak my się uczymy? Na pewno nie 50 wyrażeń od razu. Najczęściej zaczynamy od 5-10 wyrażeń.

  • Lektor rozkłada na stole kartki z idiomami. Często zdarza się, że jakiś idiom jest jednemu uczniowi znany, wtedy osoba ta tłumaczy innym znaczenie wyrażenia. Następnie lektor rozdaje karteczki z definicjami i w grupach lub parach próbujemy odgadnąć znaczenie pozostałych idiomów. Na koniec sprawdzamy, czy udało nam się poprawnie wykonać to zadanie.
  • Idiomy należy często powtarzać, dlatego kolejnym zadaniem jest odpytanie siebie nawzajem z nowo poznanych wyrażeń. Lektor rozdaje nam kartki, na których jest idiom i jego definicja. Osoba, która pyta o znaczenie jakiegoś wyrażenia, nie musi się stresować – ma odpowiedź przed sobą J Taka odrobina komfortu sprawia, że czujemy się bezpiecznie i lepiej, szybciej zapamiętujemy.
  • Najfajniejszym jednak zadaniem są pytania. Lektor ma przygotowane na karteczkach pytania. Każde z nich zawiera w sobie idiom. Często robimy to zadanie w formie gry. Pytania są ułożone w okrąg, rzucamy kostkami, i losujemy pytanie. Co nam to daje? Po pierwsze: jest element zabawy, nie jest to kolejne zadanie do uzupełnienia. Możemy grać i rozmawiać. Po drugie: idiom jest użyty w kontekście, w pytaniach. Odpowiadając na nie, nawiązujemy do różnych sytuacji, do naszych wspomnień, uczuć, co sprawia, że łatwiej „zakotwiczamy” idiomy w naszej pamięci.
  • Tematycznie! – nie uczymy się zbioru 10 różnych idiomów, dotyczą one jednego wybranego tematu. Temat ten pozwala nam pogrupować wyrażenia i odnieść je do konkretnego kontekstu. Tak  łatwiej zapamiętujemy.

Zaczynamy?

No to może na początek SUMMER IDIOMS? :)

 

wszystkie wpisy
Zobacz jak uczymy
Posłuchaj co mówią o nas
Ciągle się rozwijamy
Opinie o szkole

Tomasz,
36 lat.

Ucząc się języka angielskiego, zyskujesz na pewności siebie za granicą, gdzie bez znajomości języka jesteś traktowany jak gość 2 kategorii w eleganckim hotelu, na który wydałeś kupę kasy. Jaki sens ma płacenie kilku tysięcy złotych, aby przez tydzień odczuwać niezręczność i dyskomfort lub wręcz poniżenie w kontaktach z kelnerami, recepcjonistami i portierami?  Dopiero, gdy znasz dobrze język to zaczynają Cię traktować jak na to naprawdę zasługujesz i możesz się cieszyć w pełni pobytem w takim miejscu! Wtedy jesteś gość!

Anna,
45 lat

Zdecydowałam się wybrać szkołę English College dla mojej córki, ponieważ starszy syn tutaj się uczył przez wiele lat i byliśmy bardzo zadowoleni. Uważam, że największą zaletą tej szkoły jest praktyczne podejcie do nauki języka. Dzieci nie tylko znają słówka i potrafią zaśpiewać piosenki po angielsku, ale również bardzo dużo rozumieją ponieważ lekcje  prowadzone są cały czas po angielsku. Dodatkowo  uważam, że lekcje z Native Speakerami z najmłodszymi dziećmi to super pomysł i możliwość nauki oryginalnego akcentu.

Ewa,
19 lat.

Ja bardzo wahałam się czy zapisać się na kurs maturalny do szkoły językowej, czy na "korki". Teraz wiem, że podjęłam właściwą decyzję. W English College non stop ćwiczę zadania maturalne, miałam wiele testów próbnych, również do nowego egzaminu ustnego, a najważniejsze, że przy okazji mogę zrobić sobie certyfikat FCE, który przyda mi się na studia i pewnie kiedyś w pracy.

Blog
Zbliżający się koniec roku szkolnego to doskonała okazja, aby podzielić się ciepłymi słowami i życzeniami na udane wakacje. To moment, ...
zobacz więcej
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest budowanie więzi i relacji w klasie. Jednym ze skutecznych sposobów na osiągnięcie tego ...
zobacz więcej
W English College wierzymy, że kluczem do skutecznej nauki jest motywowanie uczniów poprzez wykorzystanie ich pasji i zainteresowań. Dlaczego to ...
zobacz więcej
Nasze filie
Radom - Centrum
Radom, ul. Żeromskiego 31
tel. 533 353 371
radom@englishcollege.pl
Radom - Michałów
Kozienice
Pionki
Zwoleń
Kursy ONLINE
Kontakt
MAM PYTANIE O
PROSZĘ O ODPOWIEDŹ NA MAILA
LUB TELEFONICZNIE NA NUMER
Zapisz się na NEWSLETTER
Administratorem danych osobowych jest English College Szkoła Języków Małyszczuk i Wspólnicy sp.j z siedzibą w Kozienicach, Al. 1-go Maja 5, 26-900 Kozienice. Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych pocztą elektroniczną przez Szkołę ENGLISH COLLEGE z siedzibą w Kozienicach, al.1go Maja 5 zgodnie z ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Niniejsza zgoda obejmuje także przesyłanie informacji handlowych w przyszłości. Mają Państwo prawo do modyfikacji, wglądu i żądania zaprzestania przetwarzania podanych danych osobowych oraz ich usunięcia. Nie jesteście Państwo profilowani.
Wykonanie strony: Devilart