Wiele osób błędnie zakłada, że nauka języka to jest jakaś wyprawa na "Mount Everest" albo co najmniej na nasze Polskie Rysy w środku zimy. Tymczasem edukację językową można porównać do tak powszechnych czynności jak np. nauka gry na instrumencie, gra w piłkę nożną czy gotowanie. Nie każdy z nas od razu może stać się wirtuozem skrzypiec jak Joshua Bell czy gitary jak Jimi Hendrix, grać w topowym klubie europejskim jak Robert Lewandowski czy gotować na poziomie szefów kuchni w restauracjach wyróżnionych 5 gwiazdkami Michelin. Ale każdy z nas może zacząć grę na instrumencie od prostej melodii, gry na boisku szkolnym dla czystej rekreacji, czy ugotować prostą potrawę wg przepisu mamy.
Kiedy np. porównamy naukę języka do nauki gry na instrumencie to łatwo zauważyć, że wszystko ma swoją kolejność i na każdym etapie możemy cieszyć się i korzystać ze swoich nowych umiejętności. Rozpoczynając naukę gry na gitarze możemy szybko zagrać prostą melodię typu "Wlazł kotek na płotek", a po niedługim czasie "Białego Misia" lub "Czarne Oczy" przy ognisku z rodziną i przyjaciółmi. Przy większym zaangażowaniu i systematycznym treningu możemy w niedługiej przyszłości zagrać na szkolnej akademii czy lokalnym festynie. Kiedy zaangażujemy się całkiem na serio i poświęcimy znaczną część swojego czasu na doskonalenie umiejętności, wówczas możemy stać się zawodowym muzykiem, a nawet gwiazdą sceny muzycznej.
Podobnie jest z nauką języka. Zaczynamy najpierw od pojedynczych słów i prostych zwrotów. Na początku mamy kłopoty ze zrozumieniem tekstów i tego co do nas mówią w obcym języku, ale z czasem przyzwyczajamy się do nowych dźwięków, wyłapujemy i rozumiemy coraz więcej słów i sami zaczynamy ich używać. Z czasem potrafimy zrozumieć coraz bardziej rozbudowane teksty i różne akcenty i komunikujemy się coraz swobodniej. A jeśli mamy ku temu sposobność, a przede wszystkim odkryjemy w sobie szczególną motywację, możemy przestawić się na regularne obcowanie z językiem, doskonaląc tym samym swoje umiejętności, aż do poziomu rodowitego mówcy języka angielskiego czy np. niemieckiego.
Jak to zrobić? Oto kilka prostych porad:
1. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że język to nie jakaś wyrafinowana wiedza, a praktyczna umiejętność. Jak ze wszystkim czego chcemy się nauczyć - najpierw obserwujemy i słuchamy, a następnie naśladujemy. Dlatego zaczynaj od słuchania i powtarzania (nawet w myślach). Słuchać języka możesz w wielu codziennych sytuacjach. Podróżując autem, autobusem bądź pociągiem możesz odsłuchiwać nagrania do swojego podręcznika, albo słuchać dowolnej stacji radiowej w języku obcym. W dobie wszechobecnego Internetu jest to nie tylko możliwe, ale również dziecinnie łatwe.
2. Czy zdarza Ci się, że robisz coś w domu, a w tle gra telewizor? Albo radio? I niekoniecznie specjalnie oglądasz dany program, ani nie słuchasz audycji? Tak po prostu żeby „zabić ciszę?” W takim razie nastaw sobie swój odbiornik na jakąkolwiek stację lub kanał w języku, którego się uczysz. Nie musisz się wcale koncentrować na treściach, a i tak twój mózg będzie "sczytywał" i rejestrował podświadomie język, który mimochodem do Ciebie dociera. I nagle nie wiadomo skąd, zaczniesz najpierw rozpoznawać pojedyncze słowa, później krótkie zwroty, aż w końcu będziesz rozumieć coraz więcej i więcej.
3. Nie masz z kim rozmawiać? To żaden problem. Możesz w swojej wyobraźni prowadzić dialogi z kimkolwiek tylko chcesz i na temat jaki chcesz. W ten sposób nie tylko utrwalasz poznane wcześniej słownictwo i struktury w praktyce, ale przede wszystkim uczysz się spontanicznej reakcji w różnych sytuacjach. Ktoś powie, że to nie to samo co prawdziwa rozmowa. Może nie to samo, ale każdy astronauta zanim poleci w kosmos, ćwiczy na symulatorze lotów. To też nie to samo co prawdziwy lot, a jednak uczy znacznie lepiej niż teoria książkowa.
4. Masz swoje ulubione filmy obcojęzyczne? Oglądasz je wielokrotnie z tym samym zaciekawieniem chociaż doskonale znasz fabułę? Dlaczego nie oglądać ich w oryginale? Może najpierw dla ułatwienia z polskimi napisami, później z napisami w oryginalnym języku, aż w końcu bez żadnych napisów. Cyfrowa telewizja i Internet dają nam takie możliwości, dzięki czemu możemy oglądać ulubione filmy, audycje i programy i jednocześnie uczyć się języków w praktyce.
5. Lubisz się rozwijać i ciekawią Cię tematy z różnych dziedzin życia? Super! Pewnie wiesz, że Internet jest kopalnią wiedzy. My szczególnie polecamy portal ted.com, gdzie można słuchać bardzo ciekawych 20 minutowych wystąpień znakomitych mówców, którzy podejmują bardzo ważne i niezwykle intrygujące tematy z różnych dziedzin życia. Wystąpienia w formie 20 minutowego video dostępne są w języku angielskim i napisami w wielu językach świata, w tym również w języku polskim.
6. Czy ktoś w Twoim domu tak jak Ty uczy się języka? Doskonale! Proponujemy umówić się, że od czasu do czasu rozmawiacie między sobą w języku obcym, przy różnych okazjach i w różnych sytuacjach. To nie muszą być długie dyskusje na poważne tematy, ale proste zwroty jak „Co robisz?”, „Gdzie idziesz?”, „A co to?” itp. Takie krótkie interakcje to nie tylko fajna zabawa i sposób na praktyczną powtórkę słówek i zwrotów, ale przede wszystkim ogromna motywacja do nauki dla wszystkich domowników.
7. Uczysz się w szkole, na korepetycjach, a może chodzisz na kurs językowy, ale nadal boisz się mówić, bo obawiasz się popełnienia błędów? A pomyśl przez chwilę jak to było, kiedy uczyłeś się swojego języka. Z całą pewnością popełniałeś mnóstwo błędów, a mimo to Twoi bliscy rozumieli Cię, chwalili za każde wypowiedziane słowo i byli dumni, że mówisz coraz więcej. Tak samo jest z Twoim nauczycielem w klasie, czy obcokrajowcem podczas pobytu za granicą. Oni też cieszą się z Twoich postępów i doceniają kiedy mówisz w ich języku.
Good luck!
Zespół English College :)
Tomasz,
36 lat.
Ucząc się języka angielskiego, zyskujesz na pewności siebie za granicą, gdzie bez znajomości języka jesteś traktowany jak gość 2 kategorii w eleganckim hotelu, na który wydałeś kupę kasy. Jaki sens ma płacenie kilku tysięcy złotych, aby przez tydzień odczuwać niezręczność i dyskomfort lub wręcz poniżenie w kontaktach z kelnerami, recepcjonistami i portierami? Dopiero, gdy znasz dobrze język to zaczynają Cię traktować jak na to naprawdę zasługujesz i możesz się cieszyć w pełni pobytem w takim miejscu! Wtedy jesteś gość!
Anna,
45 lat
Zdecydowałam się wybrać szkołę English College dla mojej córki, ponieważ starszy syn tutaj się uczył przez wiele lat i byliśmy bardzo zadowoleni. Uważam, że największą zaletą tej szkoły jest praktyczne podejcie do nauki języka. Dzieci nie tylko znają słówka i potrafią zaśpiewać piosenki po angielsku, ale również bardzo dużo rozumieją ponieważ lekcje prowadzone są cały czas po angielsku. Dodatkowo uważam, że lekcje z Native Speakerami z najmłodszymi dziećmi to super pomysł i możliwość nauki oryginalnego akcentu.
Ewa,
19 lat.
Ja bardzo wahałam się czy zapisać się na kurs maturalny do szkoły językowej, czy na "korki". Teraz wiem, że podjęłam właściwą decyzję. W English College non stop ćwiczę zadania maturalne, miałam wiele testów próbnych, również do nowego egzaminu ustnego, a najważniejsze, że przy okazji mogę zrobić sobie certyfikat FCE, który przyda mi się na studia i pewnie kiedyś w pracy.