Rozwiąż test

Czy dorośli mogą uczyć się języków równie skutecznie jak dzieci?

Czy dorośli mogą uczyć się języków równie skutecznie jak dzieci?

Istnieje takie powszechne przekonanie, że tylko dzieci uczą się języków szybko i bez większego wysiłku, a dorośli praktycznie nie mają szans, aby jeszcze poznać kolejny język, czytać książki, oglądać filmy w oryginale i swobodnie komunikować się z obcokrajowcami w pracy, czy podczas zagranicznych podróży. Skąd bierze się takie przekonanie? I czy ma ono swoje uzasadnienie w rzeczywistości?

 

Z całą pewnością osoby dorosłe, to bardzo specyficzna grupa uczących się języków, a to dlatego, że ich motywacja i podejście do nauki zasadniczo różni się od tego jak uczą się dzieci, czy nastolatkowie. Dorośli mają zazwyczaj bardzo jasno sprecyzowane cele, wiedzą po co i dlaczego chcą się uczyć i  w jakich sytuacjach będą wykorzystywać nabytą wiedzę i umiejętności. Posiadają zatem niezwykle ważną  i cenną motywację wewnętrzną, której młodszym uczestnikom kursów językowych niejednokrotnie brakuje.

 

Dorośli posiadają również mnóstwo cennego, życiowego doświadczenia, do którego często odwołują się w trakcie zajęć, chcąc uczyć się rzeczy bardzo praktycznych, związanych z ich codziennymi aktywnościami w pracy i życiu prywatnym.  Dlatego tak ważne jest aby lektor prowadzący zajęcia na kursach dla osób dorosłych gruntownie poznał zainteresowania, potrzeby i oczekiwania swoich kursantów i umiejętnie wplatał je w treści nauczania.
 

Należy też pamiętać, że oprócz wewnętrznej motywacji i doświadczenia, dorośli uczą się zazwyczaj nieco wolniej niż młodsze pokolenie, bardziej metodycznie, niż spontanicznie i wolą pewne rzeczy wielokrotnie przemyśleć i przećwiczyć, zamiast iść na tak zwany „żywioł”.  W przeciwieństwie do dzieci, dorośli bardziej obawiają się popełniać błędy, dlatego często zachowują się asekuracyjnie i zanim coś powiedzą, wolą „dwa razy” się upewnić czy jest to na pewno poprawne. Dzieje się tak, ponieważ obawiają się poczucia wstydu oraz tego, że mogą się ośmieszyć przed lektorem, czy innymi kursantami,  co w konsekwencji blokuje ich postępy i osiąganie spodziewanych rezultatów.
 

 

Co zatem robimy w English College, aby osoby dorosłe łatwo i szybko przyswajały język angielski i niemiecki?

  • Stawiamy na relacje – zbudowanie pozytywnych relacji i wprowadzanie przyjaznej atmosfery na zajęciach bardzo sprzyja skutecznej nauce. Wszystkie badania z dziedziny neurodydaktyki pokazują, że kiedy dobrze czujemy się w swoim otoczeniu, mamy w sobie pewien naturalny luz i wchodzimy w różne interakcje z innymi uczestnikami, uczymy się znacznie łatwiej, znacznie szybciej i bardziej efektywnie.
  • Szanujemy i wspieramy autonomię uczących się – nasi kursanci mają realny wpływ na to czego i jak się uczą. Wspólnie wypracowujemy zasady współpracy lektor – kursant i określamy co jest dla nas ważne. Razem decydujemy jak będziemy korzystać z podręcznika i jakiego rodzaju dodatkowe materiały będziemy stosować, aby były jak najbardziej przydatne i jak najbardziej praktyczne dla naszych słuchaczy.
  • Zachowujemy optymalny balans pomiędzy teorią i praktyką. Na zajęciach realizujemy materiał z podręcznika i jednocześnie stosujemy mnóstwo dodatkowych materiałów, które pomagają w zapamiętywaniu i utrwalaniu gramatyki, słownictwa i różnych struktur językowych.  W ten sposób podręcznik staje się „bezpieczną bazą”, która  pozwala zachować systematyczność i jest źródłem skondensowanej wiedzy, do której kursant zawsze może sięgnąć.  Z drugiej strony zaś, różnorodność dodatkowych materiałów spoza podręcznika, takich jak projekty, zadania i gry edukacyjne, bardziej angażują do aktywności na zajęciach i stanowią bardzo praktyczną stronę kursu.
  • Pomagamy w przezwyciężaniu lęków i obaw przed wyjściem z własnej strefy komfortu i  uczymy się akceptować błędy, jako naturalny element procesu uczenia się. Budujemy również w świadomości naszych kursantów nowe przekonanie, że błędy są dobre, bo oznaczają, że nie spoczywamy na laurach i że ciągle uczymy się czegoś nowego. Jednocześnie uczymy się dostrzegać jak wiele już umiemy i jak skutecznie potrafimy się już komunikować w różnych sytuacjach życia codziennego. 
  • I żeby było niekonwencjonalnie i trochę z przytupem, pozwalamy sobie na odrobinę szaleństwa. Wbrew wszelkim opiniom, dorośli też potrzebują się dobrze bawić również wtedy, kiedy uczą się nowych i ważnych rzeczy tak jak angielskiego czy niemieckiego w English College. Dlatego nasi dorośli kursanci chętnie wykonują zadania, które wymagają wyjścia z ławki, przemieszczenia się po sali, a nawet całej szkole. Rozwiązują łamigłówki, zagadki, aktywnie biorą udział w grach językowych i „wchodzą” w przeróżne role, odgrywając scenki sytuacyjne i prowadząc dialogi w języku obcym. Każdy z nas ma w sobie coś z dziecka i warto ten zasób wykorzystywać, aby uczyć się skuteczniej, dzięki naturalnej ciekawość i otwartości, dokładnie tak jak uczą się dzieci.

Jeśli zatem myślicie o tym, aby wreszcie pokonać wszelkie bariery i zacząć skutecznie uczyć się języka angielskiego lub niemieckiego, zapraszamy na bezpłatne konsultacje z naszymi lektorami i metodykami, którzy doradzą jaki kurs i na jakim poziomie wybrać. Co więcej, jeśli nie jesteś jeszcze do końca zdecydowany i wolisz przekonać się czy nauka w English College będzie mieć dla Ciebie sens, możesz przez 2 tygodnie brać udział w zajęciach zupełnie bezpłatnie, a jeśli dojdziesz do wniosku, że to jednak nie jest najlepsze rozwiązanie dla Ciebie, to nic nie tracisz i możesz zrezygnować z kursu bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Ofertę kursów „PRAKTYCZNY ANGIELSKI DLA OSÓB DOROSŁYCH” znajdziesz TUTAJ, na naszej stronie internetowej, a w zakładce ZAPISZ SIĘ szybko i wygodnie zarejestrujesz się na bezpłatne konsultacje metodyczne. Jeśli masz już za sobą jakieś doświadczenia w nauce języka i chcesz sprawdzić swój poziom zaawansowania zachęcamy do rozwiązania bezpłatnego PLACEMENT TEST


Zapraszamy również przedsiębiorców oraz działy HR  na bezpłatne zajęcia pokazowe dla pracowników firm i instytucji „PRAKTYCZNY ANGIELSKI W PRACY I PODRÓŻY”,  a także wyjątkowych na rynku szkoleń „EXECUTIVE ENGLISH” dla właścicieli firm i kadry menedżerskiej. Szczegóły oferty oraz link do lekcji pokazowej znajdziecie w dziale SZKOLENIA DLA FIRM, również na naszej stronie internetowej.Zachęcamy również do lektury  PORADNIKA JĘZYKOWEGO DLA DOROSŁYCH opracowanego przez metodyków Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków PASE

 

Do zobaczenia w English College! 

 

wszystkie wpisy
Zobacz jak uczymy
Posłuchaj co mówią o nas
Ciągle się rozwijamy
Opinie o szkole

Tomasz,
36 lat.

Ucząc się języka angielskiego, zyskujesz na pewności siebie za granicą, gdzie bez znajomości języka jesteś traktowany jak gość 2 kategorii w eleganckim hotelu, na który wydałeś kupę kasy. Jaki sens ma płacenie kilku tysięcy złotych, aby przez tydzień odczuwać niezręczność i dyskomfort lub wręcz poniżenie w kontaktach z kelnerami, recepcjonistami i portierami?  Dopiero, gdy znasz dobrze język to zaczynają Cię traktować jak na to naprawdę zasługujesz i możesz się cieszyć w pełni pobytem w takim miejscu! Wtedy jesteś gość!

Anna,
45 lat

Zdecydowałam się wybrać szkołę English College dla mojej córki, ponieważ starszy syn tutaj się uczył przez wiele lat i byliśmy bardzo zadowoleni. Uważam, że największą zaletą tej szkoły jest praktyczne podejcie do nauki języka. Dzieci nie tylko znają słówka i potrafią zaśpiewać piosenki po angielsku, ale również bardzo dużo rozumieją ponieważ lekcje  prowadzone są cały czas po angielsku. Dodatkowo  uważam, że lekcje z Native Speakerami z najmłodszymi dziećmi to super pomysł i możliwość nauki oryginalnego akcentu.

Ewa,
19 lat.

Ja bardzo wahałam się czy zapisać się na kurs maturalny do szkoły językowej, czy na "korki". Teraz wiem, że podjęłam właściwą decyzję. W English College non stop ćwiczę zadania maturalne, miałam wiele testów próbnych, również do nowego egzaminu ustnego, a najważniejsze, że przy okazji mogę zrobić sobie certyfikat FCE, który przyda mi się na studia i pewnie kiedyś w pracy.

Blog
Zbliżający się koniec roku szkolnego to doskonała okazja, aby podzielić się ciepłymi słowami i życzeniami na udane wakacje. To moment, ...
zobacz więcej
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest budowanie więzi i relacji w klasie. Jednym ze skutecznych sposobów na osiągnięcie tego ...
zobacz więcej
W English College wierzymy, że kluczem do skutecznej nauki jest motywowanie uczniów poprzez wykorzystanie ich pasji i zainteresowań. Dlaczego to ...
zobacz więcej
Nasze filie
Radom - Centrum
Radom, ul. Żeromskiego 31
tel. 533 353 371
radom@englishcollege.pl
Radom - Michałów
Kozienice
Pionki
Zwoleń
Kursy ONLINE
Kontakt
MAM PYTANIE O
PROSZĘ O ODPOWIEDŹ NA MAILA
LUB TELEFONICZNIE NA NUMER
Zapisz się na NEWSLETTER
Administratorem danych osobowych jest English College Szkoła Języków Małyszczuk i Wspólnicy sp.j z siedzibą w Kozienicach, Al. 1-go Maja 5, 26-900 Kozienice. Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych pocztą elektroniczną przez Szkołę ENGLISH COLLEGE z siedzibą w Kozienicach, al.1go Maja 5 zgodnie z ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Niniejsza zgoda obejmuje także przesyłanie informacji handlowych w przyszłości. Mają Państwo prawo do modyfikacji, wglądu i żądania zaprzestania przetwarzania podanych danych osobowych oraz ich usunięcia. Nie jesteście Państwo profilowani.
Wykonanie strony: Devilart